Hakkında

Müzik festivali olur da, matematik festivali olmaz mı? Olur tabi, ama nasıl olur? Bu yılki 14 Mart Dünya Matematik Günü teması “Matematik Birleştirir”. Böyle bir festival de ancak matematiği merak edip paylaşmayı, dinlemeyi, keşfetmeyi, öğrenmeyi sevenler bir araya gelirse olabilir.

Büyük bir fuar alanı düşünün, her standında başka bir matematik. Hem de tahtada bir yazı olarak çıkmıyor bu kez karşınıza, masanın üzerinde elinizle tutabileceğiniz, kaldırıp, evirip çevirip inceleyebileceğiniz bir halde. Bu kadar somut bir şey miydi bu matematik?

Bir yanda matematik alanında çalışan dernekler, kuruluşlar ve çalışmaları, bir yanda matematikle ilgili kitapların yer aldığı yayınevi stantları, bir yanda sergiler, panolar, film gösterimleri, oyun alanları, konuşmalar.

Festivalimizin ruhu, heyecan verici bulduğumuz matematiği paylaşmak. Sizi heyecanlandıran bir fikri, bir teoremi, matematiğin bir alanını paylaşmak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçin. Bu festival, bütün matematikseverlerin. Hepinizi büyük bir heyecanla bekliyoruz.

Festivali Matematiğin Peşinde organize ediyor, Galatasaray Üniversitesi lojistik destek veriyor. Bunun için üniversitenin matematik bölümünden Prof. Dr. Meral Tosun’a ayrıca teşekkür ederiz. Türkiye Matematik Kulübü de festival çalışmalarına destek oluyor. İşbirlikçilerimizin yakında çoğalacağını umuyoruz.

Festival Ekibi