Hakkında

Müzik festivali olur da, matematik festivali olmaz mı? Olur tabi, ama nasıl olur? Böyle bir festival de ancak matematiği merak edip paylaşmayı, dinlemeyi, keşfetmeyi, öğrenmeyi sevenler bir araya gelirse olabilir.

Büyük bir fuar alanı düşünün, her standında başka bir matematik. Hem de tahtada bir yazı olarak çıkmıyor bu kez karşınıza, masanın üzerinde elinizle tutabileceğiniz, kaldırıp, evirip çevirip inceleyebileceğiniz bir halde. Bu kadar somut bir şey miydi bu matematik?

Bir yanda matematik alanında çalışan dernekler, kuruluşlar ve çalışmaları, bir yanda matematikle ilgili kitapların yer aldığı yayınevi stantları, bir yanda sergiler, panolar, film gösterimleri, oyun alanları, konuşmalar.

Festivalimizin ruhu, heyecan verici bulduğumuz matematiği paylaşmak. Sizi heyecanlandıran bir fikri, bir teoremi, matematiğin bir alanını paylaşmak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçin. Bu festival, bütün matematikseverlerin. Hepinizi büyük bir heyecanla bekliyoruz.

Galatasaray Üniversitesinde bir matematik festivali düzenleme fikri ilk olarak 2018’de GSÜ yemekhanesinde bir öğle yemeğinde Meral Tosun ile Can Ozan Oğuz konuşurken ortaya çıktı. Meral Tosun böyle etkinlikleri Meksika’da gördüğünü, Can Ozan Oğuz da Amerika’da düzenlediğini söylemişti. Bunun ardından 2019 Bahar’ında kampüste bir “İstanbul Matematik Festivali” düzenlemeye karar verildi. Matematiğin Peşinde platformu da bu festivalde ortaya çıkan ekibin çalışmalara devam etmesi için Utku Aytaç tarafından önerildi ve hayata geçirildi.

Festivali Matematiğin Peşinde ve Türkiye Matematik Kulübü altında festival ekibimiz organize edip yürütüyor. Bunun için ekibimizin kurucu ve vazgeçilmez üyelerinden GSÜ Matematik bölümünden Prof. Dr. Meral Tosun’a ayrıca teşekkür ederiz. İşbirliklerimizin yakında çoğalacağını umuyoruz.

Festival Ekibi