Tutam Tutam Matematik Festivali 2022

Tutam Tutam Matematik Festivali

7 yaş üzeri herkese açık ve ücretsiz

14 – 15 Mayıs 2022
10:00-16:00

Galatasaray Üniversitesi

Festival Hakkında

Müzik festivali olur da, matematik festivali olmaz mı? Olur tabi, ama nasıl olur? Bu yılki 14 Mart Dünya Matematik Günü teması “Matematik Birleştirir”. Böyle bir festival de ancak matematiği merak edip paylaşmayı, dinlemeyi, keşfetmeyi, öğrenmeyi sevenler bir araya gelirse olabilir.

Büyük bir fuar alanı düşünün, her standında başka bir matematik. Hem de tahtada bir yazı olarak çıkmıyor bu kez karşınıza, masanın üzerinde elinizle tutabileceğiniz, kaldırıp, evirip çevirip inceleyebileceğiniz bir halde. Bu kadar somut bir şey miydi bu matematik?

Bir yanda matematik alanında çalışan dernekler, kuruluşlar ve çalışmaları, bir yanda matematikle ilgili kitapların yer aldığı yayınevi stantları, bir yanda sergiler, panolar, film gösterimleri, oyun alanları, konuşmalar.

Festivalimizin ruhu, heyecan verici bulduğumuz matematiği paylaşmak. Sizi heyecanlandıran bir fikri, bir teoremi, matematiğin bir alanını paylaşmak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçin. Bu festival, bütün matematikseverlerin. Hepinizi büyük bir heyecanla bekliyoruz.

Galatasaray Üniversitesinde bir matematik festivali düzenleme fikri ilk olarak 2018’de GSÜ yemekhanesinde bir öğle yemeğinde Meral Tosun ile Can Ozan Oğuz konuşurken ortaya çıktı. Meral Tosun böyle etkinlikleri Meksika’da gördüğünü, Can Ozan Oğuz da Amerika’da düzenlediğini söylemişti. Bunun ardından 2019 Bahar’ında kampüste bir “İstanbul Matematik Festivali” düzenlemeye karar verildi. Matematiğin Peşinde platformu da bu festivalde ortaya çıkan ekibin çalışmalara devam etmesi için Utku Aytaç tarafından önerildi ve hayata geçirildi.

Festivali Matematiğin Peşinde organize ediyor, Galatasaray Üniversitesi lojistik destek veriyor. Bunun için üniversitenin matematik bölümünden Prof. Dr. Meral Tosun’a ayrıca teşekkür ederiz. Türkiye Matematik Kulübü de festival çalışmalarına destek oluyor. İşbirlikçilerimizin yakında çoğalacağını umuyoruz.

Matematiğin Peşinde

Matematikle ilgili, matematiği öğrenmeyi de paylaşmayı da seven bir topluluğuz. ‘Matematiğin Peşinde’ çatısı altında etkinlikler düzenlemek ve projeler geliştirmek amacıyla toplandık. Matematik eğitimine yeni bir soluk getirmek, öğrencilerin problem çözme, soyut düşünme ve mantıksal çıkarım yapma becerilerini geliştirecek projeler üretmek amacıyla yola çıktık. Ülkemizdeki matematik açlığını giderme konusunda yapılan nadir atılımların yükünü paylaşmak istiyoruz.

Destekçiler

Bu festival birçok kurumun desteğiyle hayata geçiyor.